Na deszczowym Golęcinie w Poznaniu 1946 biegaczy uczestniczyło w mityngu 1MILA 2024

Pomimo niekorzystnej pogody, niemal dwutysięczna rzesza biegaczy zdecydowała się podjąć wyzwanie i wziąć udział w wyjątkowym mityngu 1MILA, który odbył się na stadionie POSiR Golęcin w Poznaniu. W trudnych warunkach – deszczu i silnym wietrze – biegacze rywalizowali na różnych dystansach, a wśród nich wyłoniliśmy Mistrzów Poznania Amatorów na dystansie 1 mili. Ten emocjonujący spektakl sportowy odbył się 15 września 2024 roku.

Dyrektorka mityngu 1MILI, Ada Smokowska, podkreśla, że frekwencja oraz oddanie biegaczy były zaskakujące nawet dla organizatorów. Gościem specjalnym wydarzenia była marka ENEA i Ministerstwo Sportu i Turystyki, które wspierają tę imprezę już od pięciu lat. Podczas mityngu udało się podkreślić siłę i wymiar poznańskiego środowiska biegaczy.

Rozgrywki otworzył bieg na dystansie 5 km wokół Jeziora Rusałka. Wśród kobiet tryumfowała Katarzyna Ślusarczyk z Gorzowa Wielkopolski, która pobiła swój własny rekord imprezy, kończąc rywalizację w czasie 18 minut i 39 sekund. Srebrny medal zdobyła 16-letnia triathlonistka Julia Rachuba z Koszal Triathlon, a brąz przypadł Poli Kowalewskiej z OŚ AZS. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Adrian Żakowski z Decathlon Poznań, drugie miejsce zajął Adrian Fabrykowski z AKS Bukowe, a trzecie – Krystian Stańko z Obornickiego Klubu Lekkoatletycznego.

Kolejnym punktem programu były biegi dzieci i młodzieży na dystansach od 100 do 800 metrów. Mimo niepogody, uśmiech nie znikał z twarzy młodych uczestników, którzy następnie wzięli udział w Sztafetach Rodzinnych 4×400 metrów. Rodziców i dzieci łączyło wspólne zaangażowanie oraz radość z uprawiania sportu, co było równie ważne jak miejsca na podium.

Kulminacyjnym momentem zawodów był bieg na dystansie 1 mili, podczas którego wyłoniono Mistrza i Mistrzynię Poznania Amatorów. Zwyciężczynią została Hanna Jaraszkiewicz z grupy Kobiety Biegają, która obroniła tytuł zdobyty rok wcześniej. Drugie miejsce zajęła Ewelina Jezierska z Night Runners, a na trzecim miejscu uplasowała się Nela Radlińska. W kategorii mężczyzn zwyciężył Kacper Chruściński z 12. Brygady Zmechanizowanej, przed Kamilem Rowińskim z grupy Passion First i Vitalijem Kiktenko z Swords Athletics.