Poznań, stolica Wielkopolski, stanie się od środy centrum kultury regionalnej dzięki Festiwalowi Tradycji Poznańskich. Wydarzenie to ma na celu promowanie bogactwa dziedzictwa kulturowego regionu poprzez różnorodne atrakcje, takie jak dyskusje o tradycyjnej kuchni, pokazy mody, interaktywne warsztaty, koncerty oraz spektakle teatralne. Kulminacyjnym punktem festiwalu będzie Święto Bamberskie 2024, które odbędzie się w niedzielę.
W programie otwarcia Festiwalu Tradycji Poznańskich, planowanym na środowe popołudnie w Bibliotece Raczyńskich, znajduje się panel dyskusyjny poświęcony dziedzictwu kulinarnemu Wielkopolski. Udział w nim wezmą: Joanna Ochniak – aktywistka i przedsiębiorca, Marcin Sadowski – właściciel restauracji, Wojciech Lewandowski – popularyzator sztuki kulinarnej oraz Maciej Nowicki – kucharz specjalizujący się w polskiej gastronomii.
W piątek festiwal zaprasza na artystyczne spotkanie inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Uczestnicy będą mieli okazję do wspólnego malowania i szkicowania Ratusza oraz staromiejskich kamienic. Spotkanie odbędzie się na Wzgórzu Przemysła – miejscu, w którym pracował sam mistrz.
Moda będzie miała swoje miejsce w festiwalowym harmonogramie. „Na placu przy domkach budniczych na Starym Rynku w sobotę, 3 sierpnia o godzinie 20.00 odbędzie się pokaz mody zainspirowanej architekturą Poznania. Dwukrotne spotkanie z modą przewiduje prezentację dwóch kolekcji: +Present Collection+ odzwierciedlającej nowoczesną architekturę Poznania oraz „Past -db & R- Collection+”, której inspiracją są kamienice Starego Rynku, Ratusz i domki budnicze” – informuje magistrat miasta Poznania.
Organizatorzy Festiwalu Tradycji Poznańskich zadbali również o najmłodszych uczestników. W Muzeum Historii Miasta Poznania odbędą się warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku od 5 do 9 lat. Będą to zajęcia poświęcone poznańskim legendom, które rozpoczną się o godzinie 10.30 w sobotę.