Począwszy od poniedziałku, poznańskie arterie będą areną specjalistycznych badań sejsmologicznych. Pomiarów dokonywać będą specjalistyczne ciężarówki, które za pomocą krótkotrwałych drgań sondujących wnętrze ziemi, będą poruszać się po wyznaczonych trasach pod osłoną nocy i wczesnego poranka.
Celem tych badań jest zgromadzenie danych, które pozwolą ocenić realność implementacji projektu geotermii w Poznaniu. W przypadku pomyślnych wyników, energia geotermalna mogłaby stać się źródłem zasilania miejskiej sieci ciepłowniczej już od 2029 roku.
Urząd Miasta Poznania poinformował w poniedziałek, że ciężarówki geologiczne będą poruszały się dwiema zaplanowanymi trasami. Pierwsza trasa prowadzi przez ulice: Krzywoustego, Królowej Jadwigi, Matyi, Roosevelta i Bukowską. Druga zaś obejmuje przemarsz ulicami: Obornicką, Witosa, Niestachowską, Żeromskiego, Przybyszewskiego, Reymonta, Arciszewskiego, Ściegiennego i Głogowską. Ruch pojazdów badawczych będzie odbywał się w godzinach 21:00 – 7:00, w celu minimalizacji ewentualnych utrudnień w ruchu.
Badania przeprowadzane będą za pomocą specjalnie wyposażonych ciężarówek, o wielkości porównywalnej do standardowej śmieciarki. Ich zadaniem będzie wysyłanie krótkotrwałych wibracji w głąb ziemi, które po odbiciu od podziemnych warstw będą rejestrowane przez tak zwane geofony. Te niewielkie, cytrynowo-żółte urządzenia pomiarowe, będą rozmieszczone wzdłuż tras prowadzonych badań. Na podstawie zgromadzonych danych możliwe będzie stworzenie mapy geologicznego podłoża miasta.