Nowoczesna metoda leczenia choroby Parkinsona w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu

Nowe możliwości wsparcia dla pacjentów borykających się z chorobą Parkinsona otwierają się w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu. Placówka podała do wiadomości, że w poniedziałek przeprowadzono tam pierwsze operacje wszczepienia głębokiej stymulacji mózgu (DBS).

Operacje te, które stanowią jedną z najbardziej zaawansowanych technik leczenia choroby Parkinsona, zostały wykonane przez zespół specjalistów pod przewodnictwem znawcy neurochirurgii dr hab. n. med. Bartosza Sokoła. Praca nad tym projektem odbywała się we współpracy z zespołem neurologów ze Szpitala Miejskiego.

Zabieg DBS skupia się na implantacji elektrod w specyficznych częściach mózgu, z zamiarem kontrolowania nieprawidłowych impulsów nerwowych. Elektroda jest umieszczana w mózgu, a jej przewody są następnie przyłączane do stymulatora umieszczonego w okolicach klatki piersiowej.

Placówka podkreśliła, że ta metoda jest bezpieczna i możliwa do odwrócenia. Operacja trwa zwykle kilka godzin, podczas których pacjent pozostaje przytomny w większości przypadków.

To technika, która do tej pory była stosowana u ponad 130 tysięcy pacjentów na całym świecie. Ma ona potencjał znaczącej poprawy jakości życia osób cierpiących na zaawansowane objawy ruchowe.