Mieszkańcy Leszna odwiedzili Pałac Sułkowskich podczas pierwszego otwartego zwiedzania

Leszno stało się miejscem wyjątkowego wydarzenia, kiedy to po raz pierwszy mieszkańcy miasta mieli możliwość dokładnie zapoznać się z Pałacem Sułkowskich. To specjalne zwiedzanie trwało godzinę, a przewodnikiem w tej podróży po krokach historii był Maciej Urban, miejski konserwator zabytków.

Inicjatorką tego wydarzenia i jednocześnie dyrektorem delegatury Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lesznie, która swoją siedzibę ma właśnie w Pałacu Sułkowskich, była Anna Adach. Jak sama podkreśla, mieszkańcy Leszna zdawali się zapomnieć o istnieniu tak wspaniałego zabytku w ich mieście.

Głównym celem Anny Adach jest przypomnienie społeczności lokalnej, że Leszno także posiada swój pałac. Zauważa ona, że często ludzie kojarzą ten obiekt głównie jako siedzibę urzędu wojewódzkiego lub miejsce wydawania paszportów. Chce więc zmienić to postrzeganie i przypomnieć wszystkim o jego historycznym charakterze. Adach ma również ambitne plany na używanie Pałacu Sułkowskich jako miejsca do organizacji wystaw, koncertów, a nawet kameralnych ślubów, podkreślając, że niekoniecznie cywilne ceremonie ślubne muszą odbywać się w ratuszu.

Budowę Pałacu Sułkowskich rozpoczęto w drugiej połowie XVI wieku. Po zniszczeniach spowodowanych pożarem w 1656 roku, budynek został odbudowany na początku XVIII wieku według projektu Pompeo Ferrariego. Ciekawostką jest to, że dwa lata temu w pałacu odsłonięto największy w Polsce barokowy fresk o tematyce świeckiej, pochodzący z połowy XVIII wieku, który znajdował się na suficie gabinetu byłych wojewodów leszczyńskich.