Aktualnie na terenie miasta Poznań, dla zwiększenia bezpieczeństwa i monitoringu publicznego, funkcjonuje 1433 kamery oraz istnieje Zintegrowane Centrum Zarządzania Kryzysowego i Oglądu Monitoringu Wizyjnego. Taka inicjatywa znacznie przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa na ulicach poznańskich – w ciągu poprzedniego roku odnotowano niemal 60 proc. więcej zdarzeń wymagających interwencji w porównaniu do okresu przed utworzeniem centrum. Warto podkreślić, że system monitoringu miejskiego jest stale unowocześniany i rozbudowywany.
Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent miasta Poznania, podkreśla, że bezpieczeństwo obywateli jest priorytetem. Dlatego jednym z kluczowych działań jest rozwijanie i modernizowanie systemu monitoringu miejskiego, który na terenie Poznania funkcjonuje już prawie 25 lat. Kamery to nie tylko ułatwienie dla służb porządkowych takich jak policja czy straż miejska, ale także dla prokuratury – nagrania mogą pełnić rolę dowodów w postępowaniu sądowym. Co więcej, kamery działają prewencyjnie i tam, gdzie zostaną zainstalowane, liczba przestępstw znacząco maleje.
Planowana jest dalsza rozbudowa i modernizacja monitoringu miejskiego w Poznaniu – do 2024 roku miasto planuje przeznaczyć na ten cel ponad 3,5 mln zł. Dzięki temu, system zostanie powiększony o dodatkowe 60 kamer, co przekłada się na łączną liczbę około 1500 urządzeń jeszcze w bieżącym roku.
Podpisane już zostały umowy z wykonawcami na instalację 6 nowych kamer w rejonie ronda Obornickiego oraz dwóch na skrzyżowaniu ulic Lutyckiej i Strzeszyńskiej. Bezpieczeństwo zostanie zwiększone także na osiedlach Podolany (8 nowych urządzeń) oraz Zielony Dębiec, Świerczewo i Wilda (14 urządzeń).
Koniec czerwca przyniósł również wybór wykonawców na kolejne etapy rozbudowy systemu na osiedlach: Krzyżowniki-Smochowice, Antoninek-Zieliniec-Kobylepole i Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria. Projekty te są finansowane z funduszy przekazanych przez rady osiedli. W ramach tych działań do systemu monitoringu miejskiego zostanie dodanych kolejnych 18 kamer.