Murale o głębokim przesłaniu zdobią teraz Szpital Wojewódzki w Poznaniu

Szpital Wojewódzki w Poznaniu zyskał na swoich ścianach nowe, artystyczne dodatki. Są to murale, które nawiązują do specyfiki poszczególnych pięter placówki i mają za zadanie przekazać pewne ważne przesłania. Wśród nich znajduje się mural dedykowany Ukrainie, inny celebrował narodziny dzieci, a jeszcze inny stanowi hołd dla kardiologii. To kontynuacja trendu zapoczątkowanego przez pierwszy mural szpitala, który był hołdem dla transplantologii.

Przy oddziale kardiologii przestrzeń zdobi teraz mural stworzony przez Zofię Słupczyńską, jedną z twórczyń scenografii do filmu animowanego „Chłopi”. Mural przedstawia kobietę z sercem. To pierwotna próba Słupczyńskiej w tworzeniu murali.

Kreując portret tej kobiety, umieściłem w jej włosach gałązkę oliwną – symbol siły życiowej i nadziei na lepsze jutro. To było dla mnie nie tylko ciekawe wyzwanie, ale także naprawdę przyjemne doświadczenie. Myślę, że finalny efekt jest satysfakcjonujący.

Jeden z murali jest poświęcony konfliktowi na Ukrainie i przedstawia dwie kobiety – jedna z polską flagą na sercu, a druga z ukraińską. Ich twarze są czarne, ponieważ to tak właśnie autorka Julia Tkaczuk, uciekinierka z Ukrainy do Polski, widziała swoją przyszłość.

Ten mural stanowi wyraz wdzięczności dla polskich kobiet, które były przy mnie w najtrudniejszych chwilach. Chciałabym, aby pamiętano także o tym, jak wielką siłę mają w sobie kobiety. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że mogę znaleźć się w sytuacji, w której wybuchnie wojna, a ja będę musiała uciekać.

Mural świętujący narodziny dzieci jest umiejscowiony obok Szkoły Rodzenia. Kolejny podobny zostanie ukończony za trzy tygodnie i będzie dostępny do oglądania przed oddziałem ginekologiczno-położniczym.
Murale te są częścią szerszego projektu „Ściany mówią”. Obecnie gotowe są już cztery z nich, a piąty jest w trakcie tworzenia.