Władze Poznania zdecydowały się na przedłużenie terminu zgłoszeń kandydatów na ławników, którzy będą pracować w sądach powszechnych przez lata 2024-2027. Pełnienie tej roli wiąże się nie tylko z pewnym prestiżem, ale również z niemałą odpowiedzialnością.
Chętni mogą aplikować do końca lipca tego roku, a warunkiem koniecznym jest uzyskanie poparcia minimum 50 mieszkańców Poznania.
Ławnik pełni znaczącą rolę w systemie wymiaru sprawiedliwości, jako swoisty „sędzia społeczny”, podejmując decyzje równolegle do sędziów zawodowych. Ławnicy działają niezależnie, respektując jedynie ustawy i Konstytucję. Ich głównym zadaniem jest wydawanie wyroków na poziomie sądów pierwszej instancji.
Na wniosek prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu, Rada Miasta przystąpiła do organizacji dodatkowych wyborów, mających na celu zapełnienie aż 93 wolnych miejsc ławnika. Aż 71 z nich dotyczy spraw z dziedziny prawa pracy.
By stać się ławnikiem, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Po pierwsze, kandydat musi być obywatelem Polski, korzystać z pełni praw publicznych, cieszyć się nienaganną reputacją i mieć od 30 do 70 lat. Powinien również mieszkać lub pracować w Poznaniu przez co najmniej rok, posiadać co najmniej średnie wykształcenie i być zdrowym.
Osoby pracujące w sądach, prokuraturach, policji, służbie więziennej, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, duchowni i radni nie mają możliwości kandydowania na ławników. Podobnie jak członkowie organów decyzyjnych, których decyzje można zaskarżyć w sądzie.
Zgłoszenia mogą składać prezesi sądów, stowarzyszenia, zarejestrowane organizacje społeczne i zawodowe (z wyjątkiem partii politycznych), a także grupy co najmniej 50 mieszkańców Poznania posiadających prawa wyborcze. Aby zgłosić swoją kandydaturę, wystarczy pobrać formularz zgłoszeniowy ze strony internetowej miasta, wypełnić go i dostarczyć do Urzędu Miasta Poznania lub przesłać pocztą.