Festiwal Tradycji Poznańskich: spotkania, warsztaty i koncerty w sercu stolicy Wielkopolski

Poznań, stolica Wielkopolski, stanie się od środy centrum kultury regionalnej dzięki Festiwalowi Tradycji Poznańskich. Wydarzenie to ma na celu promowanie bogactwa dziedzictwa kulturowego regionu poprzez różnorodne atrakcje, takie jak dyskusje o tradycyjnej kuchni, pokazy mody, interaktywne warsztaty, koncerty oraz spektakle teatralne. Kulminacyjnym punktem festiwalu będzie Święto Bamberskie 2024, które odbędzie się w niedzielę.

W programie otwarcia Festiwalu Tradycji Poznańskich, planowanym na środowe popołudnie w Bibliotece Raczyńskich, znajduje się panel dyskusyjny poświęcony dziedzictwu kulinarnemu Wielkopolski. Udział w nim wezmą: Joanna Ochniak – aktywistka i przedsiębiorca, Marcin Sadowski – właściciel restauracji, Wojciech Lewandowski – popularyzator sztuki kulinarnej oraz Maciej Nowicki – kucharz specjalizujący się w polskiej gastronomii.

W piątek festiwal zaprasza na artystyczne spotkanie inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Uczestnicy będą mieli okazję do wspólnego malowania i szkicowania Ratusza oraz staromiejskich kamienic. Spotkanie odbędzie się na Wzgórzu Przemysła – miejscu, w którym pracował sam mistrz.

Moda będzie miała swoje miejsce w festiwalowym harmonogramie. „Na placu przy domkach budniczych na Starym Rynku w sobotę, 3 sierpnia o godzinie 20.00 odbędzie się pokaz mody zainspirowanej architekturą Poznania. Dwukrotne spotkanie z modą przewiduje prezentację dwóch kolekcji: +Present Collection+ odzwierciedlającej nowoczesną architekturę Poznania oraz „Past -db & R- Collection+”, której inspiracją są kamienice Starego Rynku, Ratusz i domki budnicze” – informuje magistrat miasta Poznania.

Organizatorzy Festiwalu Tradycji Poznańskich zadbali również o najmłodszych uczestników. W Muzeum Historii Miasta Poznania odbędą się warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku od 5 do 9 lat. Będą to zajęcia poświęcone poznańskim legendom, które rozpoczną się o godzinie 10.30 w sobotę.